Reportáže

Festival Jeden svět

Žáci 8. A měli letos jedinečnou příležitost zažít atmosféru festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, jehož 26. ročník zavítal tentokrát i do Kroměříže.
Na žáky čekalo pásmo tří krátkých filmů, které zahrnovaly různorodá témata jako kulturní odlišnosti, přátelství, odloučení od rodiny, migraci a občanskou iniciativu. Po promítání každého filmu měly děti možnost se veřejně vyjádřit a diskutovat s moderátory festivalu.

Filmy, které jsme měli možnost zhlédnout:
„Dívka s mosaznými kroužky“ – vypráví o odlišnostech a vztazích mezi žáky v Barmě.
„Daleko od domova“ – příběh ukrajinské dívky, vrcholové gymnastky, která musela uprchnout před válkou do Německa.
„Skejtuj“ – o životě mladých skejťáků v belgických Antverpách.

Během zpáteční cesty do Kvasic se všem honila hlavou spousta otázek a myšlenek, pro které se v následujících dnech najde prostor v třídnických hodinách. Z rozhovorů s dětmi bylo zřejmé, že se staly vnímavými diváky, které příběhy dětských hrdinů hluboce oslovily a pobídly je k zamyšlení nad vlastními životními situacemi. Festival se nám moc líbil a určitě nebyl náš poslední.

Autor: Mgr. Dagmar Janíková