Reportáže

Povídání o svatojakubské cestě

Ve volitelném předmětu, cestopisném semináři, jsme měli příjemnou návštěvu. Paní Naďa Vojtková, kterou většina žáků zná z obecní knihovny, nám přišla povídat o svatojakubské cestě, na kterou vyrazila se svým manželem a kamarádkami.
Paní Vojtková nejdřív zaujala žáky tím, že jim vysvětlila význam cesty a motivaci lidí, kteří se na pouť každoročně vydávají. Popsala nám i stručně historii svatojakubské cesty a jak se na ni s manželem připravovali fyzicky i psychicky a co si s sebou zabalili.
Pak už nás provázela den po dni, popisovala nám zážitky z cesty, co je překvapilo, potěšilo a jak navazovali kontakt s dalšími poutníky.

Žáci se také dozvěděli, kde si manželé Vojtkovi sháněli nocleh a jaké jsou po cestě ubytovací možnosti.
Vyprávění bylo doplněno fotografiemi, a suvenýry z cesty. Paní Vojtková nám ukázala i knihy o svatojakubské cestě, které jí byly inspirací a certifikát, který získala v cílové destinaci, v Santiagu de Compostela.
A jaké dojmy na žáky udělalo povídání? Posuďte sami:

„Překvapila mě ta délka té trasy a celkově to muselo být velké dobrodružství. Na takovou pouť bych určitě šla.“
„Zaujalo mě, že pili často Coca Colu. Nevěděl jsem, že to je na túry dobré.“
„Překvapilo mě, že se to dá vůbec ujít. Jeden den bych zvládl, ale další den už bych nechtěl jít.“
„Líbilo se mi, jak si to ta paní pěkně připravila a jak to vyprávěla.“

Autor: Mgr. Dagmar Janíková