Reportáže

Ekofarma Javorník

Naše škola se zapojila do projektu „POMOZTE NÁM ZACHRÁNIT FARMÁŘE“. Celou akci organizovala Ing. Jana Brázdilová z Agrární komory Zlín.
Ve čtvrtek ráno jste byli připraveni „na značkách“ a čekali na autobus, který nás odvezl do Štítné nad Vláří, kde se zemědělská farma Javorník nachází. Po příjezdu jsme byli seznámeni s farmou, co vše nabízí – kravín, živočišná výroba, provoz, pekárna, palírna, mlékárna. Pan zootechnik nás provedl po farmě. Měli jsme štěstí – viděli jsme telátko, které se narodilo pár hodin před naším příjezdem.
Po exkurzi po farmě následovala ochutnávka mléčných výrobků – sýry, ochucená mléka, pribináček. Pribináček s příchutí čokolády si také jeden náš dobrovolník vyzkoušel vyrobit. Po krátkém dotazníku jsme se rozloučili a na závěr cesty jsme dostali na ochutnání koláč.
Co by to ale bylo za exkurzi, kdybychom si nic neodvezli (tedy kromě zážitků) – museli jsme tedy navštívit prodejnu BIO výrobků. Děti si domů nakoupily mléka, sýry, sladidlo, sirupy aj.
Věřím, že se exkurze líbila a pokud by projekt pokračoval i v dalších letech, jistě bychom se zapojili a podívali zase někam jinam.

Autor: Mgr. Michaela Dostálová