Reportáže

ZŠ Kvasice – objev nového druhu hmyzu

Na pozemku ZŠ Kvasice se objevil v těchto dnech zvláštní druh hmyzu, který je svým výskytem na území ČR relativně nový. Jedná se o druh ploštice – Blánatka lipová (Oxycarenus lavaterae).
Blánatka lipová pochází z oblasti západního Středomoří, odkud se postupně rozšířila až na naše území, kde byla poprvé zjištěna v roce 2004 v Brně. Dospělci i larvy se živí sáním především na nezralých semenech a rozvíjejících se listech lip.
Uvádí se, že prozatím nebylo na území střední Evropy hlášeno žádné škodlivé působení této ploštice. Současné zavadání listů a prosychání lip souvisí patrně spíše s dlouhotrvajícími obdobími sucha či narušením fyziologických procesů rostlin. Monitorování tohoto druhu by se však nemělo podceňovat, protože v oblasti Středomoří poškozuje svým sáním nezralé plody meruněk a broskvoní.
Chemická ochrana lip se zatím neprovádí, vzhledem k malým škodám. Přezimující dospělce blánatky lipové lze redukovat mechanicky pomocí vysavačů, kartáčů, proudem vody či horkou párou.

Autor: Mgr. Václav Horák